Przewodnik dla początkujących po kisurfingu: Podstawy, porady i sztuczkiKiedy fale są zbyt duże dla deski surfingowej, początkujący mogą myśleć, że ich czas na wodzie dobiegł końca. Jednak obecnie istnieje zupełnie nowa subdyscyplina sportów akcji, która została stworzona z myślą o ludziach, których odstrasza przerażający stan oceanu. Nazywa się to kitesurfing lub kisurfing, i polega na użyciu latawca do prowadzenia małej deski surfingowej (lub "kite board") w górę iw dół twarzy fal. Jest to w zasadzie wodna hybryda dwóch różnych rodzajów sportów akcji; łączy zwinność i dynamiczne ruchy surfingu z aerodynamiką i prędkością latania. Jeśli chcesz zacząć, przeczytaj nasz przewodnik po kisurfingu dla początkujących, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć, zanim wejdziesz do wody.

Podstawy kiteboardingu

Kitesurfing to hybrydowy sport łączący elementy surfingu i paralotniarstwa.

Istnieją trzy główne części kitesurfingu: - Latawiec - Deska - Zawodnik Latawiec jest dużym skrzydłem nad głową, które lata w powietrzu nad surferem i ciągnie deskę wraz z liną. Istnieje kilka różnych typów latawców w zależności od warunków, w tym latawce foliowe, latawce twin-line, latawce paralotniowe i hydrofile.

Deska jest przymocowana do latawca poprzez długi kawałek linki. Musi być ona niewielka, aby można ją było łatwo przeciągnąć przez wodę za pomocą latawca. Istnieją dwa główne typy kiteboardów: - Deska foliowa - Deska surfingowa z dwoma płetwami Rider używa hydrofoili deski do latania nad wodą, co pozwala na jazdę w miejscach, które są zbyt płytkie dla zwykłego surfingu.

Nie bój się dużych fal

Kitesurfing wymaga, abyś znajdował się na otwartej wodzie, gdzie fale są wystarczająco wysokie, aby z nich korzystać. Woda musi być wystarczająco głęboka, aby pomieścić deskę, ale nie tak głęboka, że latawiec ściąga cię pod powierzchnię.

Nie daj się zastraszyć wielkością lub siłą fal. W kitesurfingu używa się latawca, a nie deski surfingowej, więc woda raczej nie będzie tak silna, jak fale, które byłyby w przypadku surfingu. Będziesz również unosił się nad wodą, a nie był przez nią ciągnięty, więc nie jest to tak wymagające fizycznie.

Korzyści z kisurfingu

Kisurfing jest bezpieczniejszy niż surfing, ponieważ jesteś nad wodą. W przeciwieństwie do surfingu, możesz też uprawiać kisurfing w miejscach, w których nie ma dużych fal, takich jak jeziora, rzeki czy morze podczas przypływu.

Kisurferzy mogą również jeździć w miejscach, które są zbyt płytkie do surfowania, ponieważ latawiec pozwala zbliżyć się do powierzchni. Oznacza to, że możesz uprawiać kisurfing w miejscach, w których nie ma dużych fal, takich jak jeziora, rzeki czy morze podczas pływów.

Kisurfing może być uprawiany częściej niż surfing, ponieważ nie potrzebujesz tak dużych fal, aby się rozpędzić. Możesz uprawiać kisurfing podczas niskich pływów lub w miejscach, gdzie nie ma dużych fal.

Ze względu na brak fizycznego kontaktu z wodą, kisurferzy są mniej narażeni na kontuzje niż surferzy. Kisurferzy są również mniej narażeni na złapanie w prądy morskie lub użądlenie przez meduzę.

Porady dla początkujących

  • Do sprowadzania latawca używaj zarówno nóg, jak i rąk, dzięki czemu obie są zajęte i żadna nie będzie zbyt zmęczona.

  • Kiedy uniesiesz latawiec w powietrze, trzymaj się na początku nisko nad wodą, abyś mógł zarządzać latawcem i nie wyleciał spod kontroli.

  • Kiedy poczujesz się komfortowo z latawcem w jednym miejscu, spróbuj sprowadzić latawiec trochę w dół, zanim sprowadzisz go do końca.

  • Nie bój się zamoczyć stóp, bo to pomoże ci utrzymać się na ziemi i sprowadzić latawiec.

Kisurfing to świetny sposób, aby cieszyć się warunkami dużych fal bez konieczności posiadania deski surfingowej. Jest to w rzeczywistości bezpieczniejsze niż surfowanie ze względu na fakt, że jesteś nad wodą i nie zostaniesz złapany przez fale.

Jeśli szukasz sportów akcji bez konieczności posiadania deski surfingowej, kisurfing jest fantastyczną opcją. Pamiętaj tylko, że nie jest to tylko hybryda dwóch różnych rodzajów sportów akcji; to trzy! Musisz nauczyć się zarówno kite, jak i kiteboardingu.