Dlaczego kitesurfing? Czyli 10 powodów dla których warto nauczyć się kite.

Widok na kitesurferów pływających na wyspach, dlaczego kitesurfing

 

Zanim przejdziemy do naszej listy powodów dla której warto dołączyć do świata kitesurfingu, wyjaśnijmy sobie czym jest ten sport. Kitesurfing to hybryda z pogranicza sportów wodnych i powietrznych. Polega on na poruszaniu się przy pomocy siły generowanej przez latawiec.

Pierwszy latawiec, którym można było sterować skonstruował Georg Pocock w 1826 roku. A w 1984 bracia Legaignoux opatentowali zestaw do kitesurfingu po nazwą WIPIKA.

Choć kite kojarzy nam się główne z wodą, to można uprawiać go praktyczne wszędzie. Na lądzie, lodzie oraz wodzie. Wystarczy, że znajdziesz odrobinę wolnej przestrzeni i już możesz cieszyć się kitesurfingiem. Na wodzie może być to jezioro, zatoka, otwarte morze lub ocean. Na lądzie pole po którym można jeździć przy pomocy mountainborda. Zimą jedyne co potrzebujesz, to ośnieżone pole lub zamarznięty zbiornik wody i deska snowboardowa.

Zatem skoro już wiesz czym jest kitesurfing, przedstawię powody dla których warto go uprawiać.

1. Kitesurfing jest dla każdego!

Nie ma znaczenia wiek i płeć. Rozpocząć przygodę z kite możesz w każdym wieku. Dolną granicę wiekową wyznacza waga ciała oraz dojrzałość młodego adepta. Górna granica wieku również nie ma znaczenia. Istotny jest dobry stan zdrowia.

Nie rzadko szkolą się u nas osoby powyżej 60 roku życia. Pozdrawiamy Zbyszka naszego 78 letniego kursanta, który pokazał że nigdy nie jest za późno.

 

Kursant uczy pływać się na kitesurfingu. Wiek nie jest przeszkodą, dlaczego kitesurfing

2. Kitesurfing nie wymaga siły

Jest to sport techniczny gdzie liczy się przede wszystkim czucie wiatru. Sprzęt na którym pływają kitesurferzy jest skonstruowany tak, by można było sterować nim przy pomocy dwóch palców. Błędem osób początkujących jest siłowe sterowanie. Przez co latawiec trafia do wody. Liczy się spokój, wyczucie i surferski luz. 🙂

3. Kitesurfing można uprawiać gdzie chcesz

Jak wcześniej wspomnieliśmy można uprawiać go wszędzie. Marzysz o sesji na snowboardzie zimą, a do najbliższego wyciągu masz 300 kilometrów? Nie ma problemu! Zapinasz deskę latawiec i szusujesz przy domu.

4. Aktywnie spędzisz wakacje

Jeśli jesteś osobą aktywną, nielubiącą siedzieć w miejscu? To idealnie! Dzięki kitesurfingowi nie będziesz siedzieć na plaży. Z kitem spędzisz wakacje aktynie, ciesząc się słońcem i wiatrem.

Kitesurfing integruje surferów na plaży, dlaczego kitesurfing

 

5. Dzięki kite poprawisz kondycję

Kitesurfing ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Przebywanie na świeżym powietrzu i w słońcu sprzyja wytwarzaniu witaminy D3. Intensywny ruch przyczyni się do poprawy sylwetki i lepszego samopoczucia.

Pływając na kitesurfingu docenisz swoje ciało. Ograniczysz czas spędzony przy komputerze i telewizorze. Zaczniesz bardziej dbać o siebie by cieszyć się morską przygodą.

6. Pływanie jako najlepszy antydepresant

Kite pozwala pozbyć się stresu. Kitesurfing wymaga pełnej koncentracji, przez co szybko pozbędziesz się z głowy myśli o niezałatwionych sprawach, telefonach, nie napisanych emailach.

Na wodzie doświadczysz jedynie przypływu adrenaliny i czystej endorfiny. Jesteś tylko Ty, piękna przyroda i kolejne metry do pokonania na wodzie. Terapeutyczne doświadczenie!

7. Nauczysz radzić sobie z wyzwaniami

Nowy sport, nowe wyzwanie. Ucząc się kitesurfingu i ujarzmiając wiatr i wodę przekroczysz nowe bariery. Radząc sobie z nowym zadaniem i kończąc szkolenie kite, dowiesz się o sobie nowych rzeczy. Kitesurfing pozwala wyrobić w sobie takie cechy jak wytrwałość i odważne mierzenie się z nowymi sytuacjami. Przekonasz się że, nie ma dla Ciebie rzeczy niemożliwych.

8. Zyskasz pasję na całe życie

Uwaga kitesurfing jest uzależniający! Gdy zaczniesz pływać na kite to nie będziesz myśleć już o innych sprawach. Osoby, które pływają są wstanie przeorganizować całe życie. Przenoszą się z głębi kraju nad morze. Rzucają pracę w korporacji. Zakładają firmy by zyskać niezależność i przejąć kontrolę nad czasem który, przeznaczają na pływanie.

Setki osób na półwyspie ustawiających swoje przyczepy kempingowe nie mogą się mylić. Sport ten zmienia sposób postrzegania świata i napędza do działania.

9. Odwiedzisz najpiękniejsze zakątki globu

Z kite w torbie zwiedzisz świat! Chcąc pływać rozpoczniesz pogoń za wiatrem. Kitesurfing to wieczna podróż. Nie pomyślisz już o zwiedzaniu zabytków i wycieczek z przewodnikiem. Porzucisz oferty all inclusive i odwiedzisz piękne miejsca z dala od miast i tłumów plażowiczów.

Twoim nowym celem będą najpiękniejsze plaże świata. Poznasz nowe miejsca i miejscową ludność z jej zwyczajami. Wyspa Sal Zielonego Przylądka, Paje w Zanzibarze, lub hiszpańska Tarifa, każde z tych miejsc Cię zauroczy.

Brzeg oceanu i piękne krowy w Hiszpanii, dlaczego kitesurfing

 

10. Zyskasz nowych przyjaciół

Wystarczy jedna sesja na wodzie i wracasz do domu z nowymi znajomościami oraz kontaktami. Pływając na kite i przybijając piątkę na wodzie poznasz interesujących ludzi. Kitesurfing łączy i sprawia, że spotkasz serdeczne osoby. Kitesurferzy są bardzo otwarci. Często pomagają sobie na wodzie i na plaży. A wieczorami spotykają się i rozmawiają o akcji na wodzie i nowych planach na kite podróże.