Zima nad morzem. Czyli jak wygląda półwysep w śniegu?

Plaża nad Bałtykiem zimą przykryta śniegiem, zima nad morzem

Zima, jedni ją nienawidzą, drudzy kochają. Jest to pora roku, gdy entuzjaści białego szaleństwa jadą w góry, a osoby ciepłolubne rezerwują bilety w ciepłe kraje. Nadmorskie kurorty nie są popularną destynacją podczas zimy, jednak są doskonałym miejscem dla osób, które szukają, spokoju, zdrowego wypoczynku i miejsca do uprawiania sportów zimowych. Tak dobrze słyszeliście!

Zabieram Cię na wycieczkę po półwyspie helskim zimą.

Po sezonie letnim gdy tłumy wczasowiczów opuszczą półwysep nadmorskie miejscowości zamieniają się w senną enklawę. Latem Głośne dyskoteki i bary zamykają się a młodych ludzi siedzących nocą na plaży zastępują, spacerujące brzegiem morza rodziny i seniorzy. Przedsiębiorcy i mieszkańcy zamykają sezonowe punkty i knajpy. Wielu z mieszkańców półwyspu rusza do pracy w trójmieście. Otwarte pozostają najlepsze restauracje i bary. Z portu we Władysławowie i Jastarni wypływają oblodzone kutry na połowy i rejsy wędkarskie. Półwysep zapada w sen.

 

Odwiedzając morze zimą, doświadczysz uczucia przepełniającej przestrzeni. Znalezienie prywatnej plaży lub pustego lasu nie jest trudne. Spacerując po świeżym śniegu na plaży pomiędzy Kuźnicą i Jastarnią przez wiele kilometrów możesz nikogo nie spotkać. Zimowe spacery pozytywnie wpływają na zdrowie. Zima to okres gdy w powietrzu znajduje się największa ilość jodu. Codzienne spacery mają zbawienny wpływ na zdrowie.

Podczas zimowych spacerów nad brzegiem morza i zatoki spotkać możesz amatorów morsowania. Ta pochodząca z Skandynawii forma hartowania ciała ma wielu zwolenników wśród miejscowych. Wchodzenie na krótką chwilę do lodowatej wody ma dobry wpływ na zdrowie. Pod warunkiem, że ściśle będziesz przestrzegać zasad morsowania i dbać o stosowną rozgrzewkę.

 

Przerębel do morskowania w lodzie, zima nad morzem

Zima nad morzem jest porą roku, która zachwyca widokami. Nawiany śnieg tworzy piękne formy, zmieniając krajobraz znany z letnich wojaży. Las Nadmorskiego Parku Krajobrazowego zamienia się w śnieżne królestwo z którego korzystają biegacze i trenujący gdzieniegdzie zawodnicy kolarstwa MTB. Zachwycając się zimą nie w sposób odwiedzić portu we Władysławowie. Rozbijające się o falochrony fale tworzą lodowe rzeźby łączące ze sobą gigantyczne sople, poręcze i czapy. Obowiązkowym punktem będzie latarnia na wejściu do basenu portowego która o tej porze roku jest pokryta taflą lodu.

Zamarznięta latarnia morska we Władysławowie zimą, zima nad morzem

Dla osób lubiących aktywny wypoczynek nadmorskie tereny będą wymarzonym miejscem na spędzenie wolnego czasu. Gdy zatoka pokrywa się lodem zamienia się w doskonałe miejsce na kitesurfing w odmianie zimowej znany jako snowkite. Jest to sport łączący latawiec kitesurfingowy oraz snowboard lub narty do wyboru. Przy użyciu takiego zestawu entuzjaści sportów zimowych szusują po zupełnie płaskiej powierzchni. Jeśli chcesz się odwiedzić dlaczego kitesurfing jest super przygodą sprawdź tutaj. Zima to również czas gdy surferzy wykorzystują częstsze występowanie fal na morzu. Można ich najczęściej podziwiać w okolicach portu we Władysławowie, Jastrzębiej Góry lub na plaży przed Chałupami.

Kitesurfing zimą na półwyspie helskim, zima nad morzem

Kitesurfing zimą na półwyspie helskim, zima nad morzem

Jeśli nie mamy ochoty na spacerowanie lub na jakąkolwiek aktywną formę wypoczynku polecam opalanie na słońcu. Zima to czas gdy można łapać promienie słońca i ładować akumulatory przed powrotem do obowiązków. Wskazany grill, leżaki i dobry humor.

Opalanie się zimą na leżaku na półwyspie helskim, zima nad morzem

 

Półwysep helski zimą jest zupełnie innym miejscem niż latem. Niezwykłym, spokojnym i pięknem miejscem, zachęcającym by choć raz w życiu zobaczyć go w zimowej odsłonie.