Kompleksowy przewodnik po kisurfingu dla początkującychW ostatniej dekadzie kiteboarding zyskał popularność jako ekscytujący i wymagający sport. Dzięki kilku zmianom w tradycyjnej konstrukcji, kitesurfing stał się bezpieczniejszy i bardziej dostępny dla każdego. W przeciwieństwie do kiteboardingu, w kisurfingu nie potrzebujesz specjalnego sprzętu jak buty czy kask. Potrzebujesz tylko latawca i swojej deski, aby zacząć uprawiać ten zabawny sport wodny. Kisurfing to doskonały sposób na poprawienie swoich umiejętności surfowania na małych falach. Pomaga również trenować do innych sportów wodnych, takich jak surfing lub stand-up paddling, ponieważ szkoli cię w równowadze i zwinności. Co więcej, jest to również świetny sposób na uzyskanie sprawności fizycznej, ponieważ spala więcej kalorii niż zarówno narty, jak i deskorolka.

Rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim zaczniesz kisurfing

Jest kilka rzeczy, o których musisz pamiętać podczas nauki kitesurfingu:

  • Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu. Upewnij się, że zawsze wybierasz spokojne i bezpieczne miejsce do kitesurfingu. Unikaj obszarów o silnym wietrze, silnych prądach lub silnych falach. Jeśli wiatr jest zbyt silny, może Cię przewrócić. Jeśli prądy wodne są zbyt silne, mogą Cię zmieść. Jeśli fale są zbyt silne, mogą Cię strącić z deski. Jeśli zauważysz któreś z tych zagrożeń, znajdź inne miejsce do uprawiania kitesurfingu.

  • Musisz poświęcić się kitesurfingowi. Jak każdy inny sport wodny, kitesurfing wymaga treningu i praktyki. Ale wymaga też zaangażowania, bo może się okazać, że z powodu pogody będziesz musiał wyjść nawet wtedy, gdy nie będziesz miał na to ochoty.

  • Potrzebujesz cierpliwości. Nauka kitesurfingu, tak jak każdej innej umiejętności, wymaga czasu. A jeszcze więcej czasu zajmuje, jeśli weźmiesz udział w zajęciach. Bądź przygotowany na to, że obie czynności zajmą kilka godzin, nawet jeśli jesteś zaawansowanym sportowcem.

Sprzęt potrzebny do kisurfingu

  • Latawiec: Latawiec jest jak podwodne skrzydło, które unosi cię w górę, gdy stoisz na swojej desce. Najpopularniejsze latawce używane do kitingu to latawce nadmuchiwane. Istnieje wiele różnych rodzajów latawców, więc wybierz jeden zgodnie z twoim poziomem umiejętności i potrzebami.

  • Deska: Najpopularniejszym rodzajem deski jest deska surfingowa, chociaż możesz również użyć SUP lub kajaka, jeśli chcesz. W zależności od wielkości Twojej deski, możesz puszczać latawiec 3-metrowy lub 5-metrowy. Jeśli używasz większej deski, jak SUP, możesz chcieć użyć mniejszego latawca, ponieważ większy latawiec byłby trudny do kontrolowania.

  • Kombinezon: Stroje mokre są opcjonalne, ale utrzymają cię w cieple i pomogą zapobiec wysypce.

  • Kask: Jeśli zdecydujesz się na użycie jednego, ważne jest, aby nosić go poprawnie. Upewnij się, że jest dobrze dopasowany do głowy, ale nie za ciasny, aby nie mógł się przesuwać, jeśli zostanie uderzony podczas wypadu lub małej kolizji. Jeśli jest zbyt luźna, może spaść z głowy, jeśli zostaniesz potrącony.

Podstawowe ruchy w kisurfingu

  • Boardslide: Z deską prostopadle do wody, pociągnij do góry za uchwyt latawca i pozwól latawcowi ślizgać się po wodzie za tobą. Ostrożnie obróć swoją deskę podczas gdy latawiec się ślizga, aby przesunąć się o 90 stopni w kierunku latawca.

  • Carve: Stań w wodzie z lekko ugiętymi kolanami i stopami rozstawionymi na szerokość ramion. Przytrzymaj jedną krawędź deski jedną ręką, a drugą krawędź drugą ręką. Podnieś wiodącą krawędź deski z wody, a następnie popchnij ją w dół. Powtórz te kroki, aby zrobić szeroki, gładki łuk w wodzie.

  • Frontside/backside pop: Umieść swoją przednią stopę w pobliżu przodu deski, a tylną stopę w pobliżu tyłu deski. Podnieś wiodącą krawędź deski z wody, skręć tułów w kierunku wiodącej krawędzi, a następnie wepchnij deskę z powrotem do wody.

Jak skręcać podczas kisurfingu

Skręcanie podczas kisurfingu jest proste - po prostu pociągnij swój latawiec w przeciwnym kierunku, w którym chcesz płynąć. Na przykład, jeśli chcesz skręcić w prawo jadąc na lewym boku, pociągnij latawiec w stronę prawego boku.

Zwróć uwagę, że kitesurferzy muszą wykonywać szerokie, zamaszyste skręty, podczas gdy narciarze wodni lub stand-up paddlerzy mogą skręcać po znacznie węższym łuku. Dzieje się tak dlatego, że kitesurferzy muszą trzymać swoje latawce bezpośrednio nad głową, podczas gdy inni mogą ustawić swoje latawce niemalże bokiem.

Jak zatrzymać się podczas kisurfingu?

Kiedy jesteś gotowy do zatrzymania się, możesz wykonać sztuczkę zwaną "water start" lub "slide stop". Oba są dobre dla początkujących.

W przypadku wodnego startu, przynieś swoją deskę z powrotem nad głowę, tak jakbyś miał zamiar wykonać frontside pop. Ale potem, zamiast wpychać deskę z powrotem do wody, wyskocz i złap deskę obiema rękami. To spowolni cię na tyle, że będziesz mógł zejść z deski.

Do slide stopu ustaw deskę tak, żeby była prawie równoległa do wody, tylna stopa blisko tyłu a przednia blisko przodu. Następnie po prostu pozwól desce wysunąć się spod ciebie.

Kiting może być świetnym sposobem na cieszenie się wodą nawet w dni, kiedy fale są płaskie. Ważne jest, aby pamiętać, że kiting wymaga znacznej ilości miejsca, więc wybierz miejsce, w którym kiting nie będzie przeszkadzał innym osobom cieszącym się wodą.