Jak zacząć przygodę z Kisurfingiem: Kompleksowy przewodnik dla początkującychJeśli kiedykolwiek spędziłeś czas w odległym miejscu, mogłeś zauważyć, że miejscowi używają czegoś, co wygląda jak mała drewniana deska z małymi kawałkami drewna przymocowanymi do niej jako ich podstawowy środek transportu. Ci mieszkańcy są najprawdopodobniej z wyspy, która praktykuje kisurfing. Jest to również powszechnie określane jako surfboarding, lub ice surfing. Ten rodzaj sportu z każdym rokiem zyskuje na popularności i jest obecnie uprawiany na całym świecie. Niezależnie od tego, czy mieszkasz na wyspie, czy tylko ją odwiedzasz, nauka kisurfingu jest świetnym sposobem na zdobycie trochę ruchu, jednocześnie ciesząc się towarzystwem przyjaciół. W tym artykule omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o kisurfingu, abyś mógł zacząć bez większych trudności.

Co to jest Kisurfing?

Kisurfing, znany również jako ice surfing, to sport uprawiany głównie w zimnym klimacie. Podobnie jak surfing, polega na użyciu dużego kawałka drewna jak deska surfingowa, wioseł i liny do przeciągania go po lodzie. Celem jest podróżowanie tak daleko i tak szybko, jak to możliwe, wykonując sztuczki, salta i inne wyczyny, aby zaimponować znajomym i zdobyć punkty.

Przekonasz się, że kisurfing jest świetnym sposobem na zdobycie trochę ruchu, a także na cieszenie się towarzystwem przyjaciół. Jeśli szukasz świetnego zajęcia na świeżym powietrzu, które mógłbyś wykonywać z grupą ludzi, kisurfing jest świetną opcją. Możesz wybrać się w miejsce, w którym jest naturalnie uformowany lód lub udać się na lodowisko i wykorzystać je do sesji kisurfingowej.

Sprzęt, którego będziesz potrzebować

Zanim zaczniesz uprawiać kisurfing, będziesz potrzebował kilku elementów wyposażenia. Możesz kupić te przedmioty nowe lub znaleźć je używane. Jeśli zamierzasz używać ich w wodzie, będziesz chciał się upewnić, że są wykonane z drewna, a nie z plastiku. Oto lista przedmiotów, które będą potrzebne do rozpoczęcia kisurfingu:

  • Deska - Standardowej wielkości deska do kisurfingu ma zazwyczaj około 3 stóp długości i 1,5 stopy szerokości. Mogą one występować w różnych kształtach i stylach.
  • Wiosła - Są to "płetwy" deski kisurf, używane do napędu i sterowania. Są dostępne w wielu różnych stylach i z różnych materiałów.
  • Lina - Jest używana do przeciągania deski kisurfingowej po lodzie i zazwyczaj wykonana jest z włókien syntetycznych.
  • Smycz - Służy do przymocowania deski kisurfingowej do nogi, aby nie odpłynęła, jeśli ją upuścisz.

Gdzie uprawiać kisurfing

Istnieją dwa rodzaje powierzchni, które możesz wykorzystać do kisurfingu: lód naturalny i lód syntetyczny. Naturalny lód powstaje, gdy są niskie temperatury i wysoki poziom parowania wody. Możesz znaleźć naturalny lód w niektórych częściach świata, gdzie temperatury spadają poniżej zera. Lód syntetyczny można znaleźć na lodowiskach. Jeśli wybierzesz się na lodowisko, upewnij się, że zapytasz o pozwolenie zanim zaczniesz uprawiać kisurfing.

Pierwszym krokiem w nauce kisurfingu jest wejście na deskę. Kiedy zaczynasz, może to być najtrudniejsza część. Jeśli używasz syntetycznego lodu, możesz użyć lodu jako rampy do wejścia na deskę. Jeśli używasz naturalnego lodu, musisz użyć techniki znanej jako "żabi skok". Polega ona na tym, że stoisz plecami do lodu, a następnie skaczesz i wykopujesz nogi za siebie, aby dostać się na deskę.

Podstawowe manewry i techniki

Istnieje wiele różnych manewrów i technik kisurfowych, których możesz się nauczyć i opanować. Oto najczęściej spotykane z nich:

  • Breaki - Są to hamulce deski kisurfowej i służą do spowolnienia Cię.
  • Ślizgi - Służą do obracania deski. Możesz robić standardowe slajdy i odwrócone slajdy.
  • Carves - Służą do wykonywania ostrzejszych skrętów i zmiany kierunku jazdy.
  • Air Tricks - Są one wykonywane w powietrzu i obejmują takie triki jak "big spinner", "pumpkin" i "tiger".
  • Rail Tricks - Są to triki wykonywane wzdłuż krawędzi deski kisurfowej. Należą do nich "rail grind" i "rail tap".
  • Fendery - Służą do zabezpieczenia się przed uderzeniem w deskę.

Wszystko co musisz wiedzieć o kisurfingu

Czy będzie mi zimno jeśli będę uprawiał kisurfing? Na pewno będzie Ci zimno, ale niezależnie od tego będziesz się świetnie bawić. Zaleca się noszenie ciepłych ubrań i rękawiczek, ponieważ będzie ci bardzo zimno. Czy muszę jechać gdzieś daleko, żeby uprawiać kisurfing? Czy jesteś w pobliżu jakiegoś zbiornika wodnego? Nawet jeśli tak, to najprawdopodobniej będziesz musiał wyjechać do cieplejszego klimatu, aby znaleźć miejsca, w których praktykuje się kisurfing. Czy mogę uprawiać kisurfing z przyjacielem, który mieszka w innym stanie? Czy możesz znaleźć zbiornik wodny w pobliżu Ciebie? Jeśli tak, to możecie uprawiać kisurfing, niezależnie od tego, gdzie mieszka wasz przyjaciel.