5 legendarnych fal i gdzie je znaleźć na świecieNajlepsze na świecie miejsca do surfowania od dziesięcioleci wymykają się nawet najbardziej obeznanym surferom. Ale teraz, dzięki smartfonom i mediom społecznościowym, łatwiej niż kiedykolwiek dowiedzieć się, gdzie fale łamią się. Istnieje tak wiele niesamowitych dziewiczych miejsc pozostawionych na tym świecie, ale przy odrobinie badań można odkryć niektóre z najlepszych miejsc do złapania fali. Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym surferem, czy po prostu chcesz spróbować czegoś nowego, oto 5 najlepszych lokalizacji i ich ukryte fale klejnotów, których nie będziesz chciał przegapić.

Bali i jego dziewiczego półwyspu Bukit

Bali to tropikalna wyspa w Indonezji i magiczne miejsce do surfowania. Półwysep Bali jest najbardziej dziewiczą, nietkniętą częścią wyspy. Obszar ten jest niezamieszkany z wyjątkiem małej wioski, fale są nietknięte, a cały obszar szczyci się magiczną, tropikalną atmosferą. Fale rozbijają się o stosy rafy koralowej i mają stały, łagodny lewy kierunek. Półwysep Bukit jest dostępny tylko łodzią z południowego wybrzeża Bali. Fale mają stały wzór i łamią się nad rafą koralową z różnymi szczytami i kilkoma różnymi startami. Pływy mają duży wpływ na fale na Bukit i są najlepsze, gdy pływy są w najwyższym lub najniższym punkcie.

Kostaryka: Surf w Tamarindo, Santa Cruz i więcej

Kostaryka jest znanym ośrodkiem surfingu, z Tofino i Puerto Viejo de Limón będącymi dwoma najbardziej znanymi miejscami. Kraj jest obdarzony różnorodnością linii brzegowych, co czyni go jednym z najlepszych miejsc na świecie do złapania fali. Na środkowym wybrzeżu Pacyfiku znajduje się idylliczne miasteczko Tamarindo, świetne miejsce dla początkujących surferów. Najlepszy czas na wizytę tutaj to okres od maja do października, kiedy wody Pacyfiku są najspokojniejsze. Na wybrzeżu karaibskim Santa Cruz jest mekką dla surferów, a w pobliżu znajduje się wiele wspaniałych miejsc. Santa Cruz jest dobrze skomunikowane z transportem publicznym, dzięki czemu łatwo się tu dostać z pobliskich kostarykańskich miast.

Fidżi: Najlepsze miejsca do złapania fali na Fidżi

Ze wszystkich fal na Fidżi, najlepsze można znaleźć na odległej wyspie Kadavu. Kadavu znajduje się w odległości krótkiego rejsu łodzią od głównej wyspy, dzięki czemu wyspa i jej nietknięte miejsca do surfowania są łatwo dostępne. Główne miejsca do surfowania na Kadavu to Nailu'u, Moturiki i Matuku, a każde z nich oferuje wyjątkowe fale. Nailu'u to lewostronna fala, która jest doskonała dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych surferów, ale może być trudna podczas odpływu. Rafa w Nailu'u chroni fale przed wiatrami i falami, dzięki czemu jest to doskonałe miejsce nawet w trudnych warunkach. Z drugiej strony, Matuku jest lewostronne i chronione przez rafę, co sprawia, że jest to świetna opcja również dla początkujących.

Hawaje: Puste fale na Big Island

Jeśli szukasz jednego z najlepszych miejsc do surfowania na Hawajach, to wybierz się na Big Island. Podczas gdy wyspa jest znana z epickich fal i od dawna jest rajem dla surferów, dopiero niedawno odkryto odległy południowo-wschodni zakątek Hualalai. Ten odległy obszar jest teraz domem dla garstki najlepiej strzeżonych sekretów Hawajów. Fale tutaj są puste, długie i bardzo spójne z lewą stroną. Fale na dnie gór mogą być tak spójne, że wyglądają jak generowane przez maszyny. Nie ma tu tłumów, jest mnóstwo fal i spójny surf, co sprawia, że jest to jedno z najlepszych miejsc do surfowania na Hawajach.

Maui: Miejsce dla wszechstronnie uzdolnionych

Zatoka Kahului na Maui jest najlepsza dla wszystkich, z wieloma różnymi lewymi przerwami, w zależności od kierunku swell. Plaża jest chroniona od wschodu przez molo, co oznacza, że tylko fale płynące na zachód są w stanie się złamać. Kahului Bay to świetna opcja dla początkujących i tych, którzy nie są pewni siebie podczas surfowania na dużych falach.

Dla średniozaawansowanych i zaawansowanych surferów, wybierz się do Ho'okipa Beach, gdzie fale łamią się na płytkiej rafie podczas południowo-wschodnich fal. Podczas południowo-wschodnich fal, fale łamią się po obu stronach rafy, co sprawia, że jest to idealne miejsce do oglądania umiejętności zawodowców.

Istnieje wiele aplikacji surfingowych i stron internetowych, z których możesz skorzystać przed podróżą, aby znaleźć najlepsze fale. Aplikacja Surfline jest jedną z najlepszych opcji, dostarczając Ci szczegółowych informacji na temat prognozy, pływów i aktualnego swellu. Aby w pełni doświadczyć surfingu, pamiętaj o zabraniu ze sobą dużej ilości kremu z filtrem, ochraniaczy na wysypkę i ręczników na dzień na plaży. A jeśli wybierasz się na wycieczkę, aby surfować, pamiętaj o spakowaniu deski.