Twój ostateczny przewodnik po surfingu: Jak surfować i bujać się na plażyJeśli kiedykolwiek widziałeś surfera w akcji, wiesz jak ekscytujący i fascynujący może być ten sport. Jest to wyzwanie i dlatego nie jest łatwo zostać profesjonalistą, nawet jeśli jesteś niezwykle pasjonatem. Aby doskonalić swoje umiejętności i przygotować się do zostania częstym gościem na plaży, postępuj zgodnie z tymi prostymi wskazówkami, jak surfować jako dorosły. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie nauki tego nowego hobby jest ustalenie, który rodzaj deski surfingowej pasuje do Twoich umiejętności i wymiarów ciała. Istnieje wiele rodzajów desek surfingowych, które zaspokajają różne poziomy umiejętności, od desek dla uczniów o mniejszych wymiarach do desek o wysokiej wydajności dla doświadczonych zawodników. Jeśli masz ochotę spróbować czegoś nieco nietypowego, istnieją również deski drewniane lub piankowe dla tych, którzy chcą czegoś innego. Oto kilka wskazówek, jak wybrać odpowiednią dla siebie.

Rozmiar i waga ciała

Przede wszystkim ważne jest, aby upewnić się, że twoje ciało poradzi sobie z tym sportem. Jeśli jesteś małym dorosłym, możesz chcieć spojrzeć na deski zaprojektowane dla uczniów o mniejszych rozmiarach. Jeśli jesteś większą osobą, będziesz chciał zdecydować się na deskę, która może utrzymać twoją wagę bez złamania. Porozmawiaj z instruktorem o tym, który typ deski jest najlepszy dla twojego poziomu umiejętności, rozmiaru ciała i wagi.

Typ deski surfingowej

W zależności od miejsca zamieszkania, warunków panujących w wodzie i poziomu umiejętności, możesz zdecydować się na konkretny typ deski surfingowej. Na przykład, jeśli dopiero uczysz się surfować w ciepłym lub tropikalnym klimacie, możesz chcieć zacząć od deski krótkiej lub typu mini-mal. Jeśli planujesz spędzić czas w chłodniejszych wodach, możesz chcieć spojrzeć na "rybę" typu deski. A jeśli chcesz spróbować innego rodzaju deski surfingowej, jak długa deska, możesz chcieć przyjrzeć się desce z pianki. To tylko kilka przykładów, które pozwolą Ci zacząć.

Kształty i rozmiary desek surfingowych

W zależności od rodzaju deski, którą wybierzesz, występują one w różnych kształtach i rozmiarach. Krótkie deski, które są powszechnie używane dla początkujących, mają mniejsze rozmiary i węższe kształty. Dłuższe deski, które są przeznaczone dla doświadczonych riderów, są szersze, grubsze i dłuższe. Kiedy patrzysz na rozmiar deski, pamiętaj, że wymiary są zwykle wymienione w szerokości × długości × grubości. Tak więc, na przykład, jeśli chcesz mieć deskę 6'4" × 19" × 2", wymiary będą miały 6'4" długości, 19" szerokości i 2" grubości.

Chociaż wielu nowych surferów decyduje się zacząć od deski, która jest bez płetw, możesz rozważyć dodanie ich do swojej deski w pewnym momencie. Istnieje kilka powodów, dla których jest to dobry pomysł. Jeśli mieszkasz w obszarze, który ma dużo surferów, pokładzie z płetwami pomoże utrzymać innych surferów z drogi. Ponadto, płetwy pomóc kierować drogę przez ciężki surf, co jest zdecydowaną zaletą. Przydadzą się również, gdy będziesz musiał "odprowadzić" swoją deskę do brzegu.

Istnieją dwa różne rodzaje płetw, które możesz wybrać. Pierwsza to "quad fin", czyli płetwa, która ma dwie płetwy po każdej stronie deski. Drugi typ to "paddle fin", czyli płetwa, która ma płetwę na każdym końcu deski. Rodzaj płetwy, którą wybierzesz będzie zależał od Twojego poziomu umiejętności i rodzaju deski, którą posiadasz.

Jaki jest najlepszy typ deski surfingowej dla Ciebie?

Jak widzisz, dostępnych jest wiele różnych typów desek, co może sprawić, że proces wyboru deski będzie nieco przytłaczający. Zacznij od wyboru typu deski, która pasuje do twojego poziomu umiejętności, a następnie, w oparciu o swoje preferencje, wybierz typ i rozmiar deski. Istnieją deski dla wszystkich poziomów umiejętności, więc nie martw się, jeśli jesteś początkujący. Przed zakupem upewnij się, że Twoja deska jest w dobrym stanie, zwłaszcza jeśli planujesz używać jej w oceanie, gdzie słona woda może ją uszkodzić.

Z odrobiną badań i wskazówek od instruktora, będziesz w stanie znaleźć idealną deskę, która spełnia twój poziom umiejętności i potrzeby. Teraz, gdy znasz już podstawy, czas udać się na plażę!