Jak wybrać odpowiednią deskę surfingową: Porady dla początkującychA więc chcesz nauczyć się surfować? To świetny pomysł. Surfing to ekscytujący i zabawny sport wodny, którym mogą cieszyć się ludzie w każdym wieku. Ponieważ wymagany sprzęt jest minimalny, jest to również niedroga rozrywka. Nie potrzebujesz zespołu, ani nawet innych osób, aby zająć się surfingiem - wystarczy czas, energia i chęć zmoczenia się. Jeśli jesteś nowy w surfingu, może się wydawać, że istnieje wiele różnych elementów wyposażenia - różne deski, leashes, płetwy i tak dalej. Ale w rzeczywistości wszystkie one służą temu samemu celowi: aby pomóc Ci złapać więcej fal i poprawić swoje umiejętności szybciej. Istnieje wiele różnych typów desek surfingowych z ich własnymi unikalnymi cechami, które mogą pasować do Twojego osobistego stylu lub umiejętności lepiej niż inne. Spójrzmy na niektóre z najbardziej powszechnych typów desek surfingowych dostępnych dzisiaj i co sprawia, że różnią się od siebie...

Shortboardy

Shortboardy to chyba najbardziej rozpowszechniony typ deski surfingowej. Nazwa jest jednak trochę myląca - nie są one "krótkie" w sensie bycia małym, ale raczej w sensie bycia "krótszym" niż longboardy. Istnieją różne rodzaje desek surfingowych typu shortboard. Do najczęściej spotykanych należą:

- Single-fin shortboards: są to najbardziej popularne shortboardy. Są one często dobre zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych surferów.

- Quad-fin shortboards: te shortboards są zwykle przeznaczone dla doświadczonych surferów, którzy chcą dodatkowej prędkości i mocy.

- Fish shortboards: te shortboards mają szerszy zarys i są przeznaczone dla surferów, którzy chcą osiągnąć najszybsze, najłatwiejsze i najbardziej bezwysiłkowe wiosłowanie.

Longboardy

Longboardy są przeciwieństwem shortboardów. Są dłuższe i zazwyczaj przeznaczone dla doświadczonych surferów, którzy chcą jeździć na większych falach.

- Single-fin longboards: na tych longboardach zazwyczaj jeżdżą doświadczeni surferzy, którzy chcą łapać większe fale.

- Quad-fin longboards: te są zwykle szybsze niż single-fin longboards i są często używane w zawodach.

- Fish longboards: są to longboardy o szerszym konturze, zaprojektowane dla optymalnego ułatwienia wiosłowania.

Deski surfingowe dla początkujących z krótkim topem

Mniejsza górna część deski surfingowej nazywana jest "nosem" lub "przednim końcem". Dłuższa część za "nosem" nazywana jest "ogonem".

- Kwadratowy nos i zaokrąglony ogon: ta kombinacja jest popularna wśród początkujących, ponieważ deska "czuje się" bardziej stabilna, gdy się na niej stoi.

- Squared-off nose i square tail: ta kombinacja jest przeznaczona dla doświadczonych surferów, którzy chcą jeździć na większych falach.

- Round nose and a square tail: podobna do kombinacji squared-off/rounded, ten typ również jest zwykle używany przez początkujących.

- Round nose and a rounded tail: ta kombinacja jest przeznaczona dla doświadczonych surferów, którzy chcą jeździć na większych falach.

Deski surfingowe dla dzieci

Czasami najlepszym sposobem na zainteresowanie dzieci sportem surfingu jest rozpoczęcie ich od deski surfingowej dla dzieci. Mniejsza deska sprawi, że łatwiej będzie im wstać i nauczyć się podstaw bez zbytniej frustracji. Istnieje wiele różnych rodzajów desek zaprojektowanych specjalnie dla dzieci. Niektóre z najczęstszych to:

- Deski surfingowe dla dzieci z kwadratowym/zaokrąglonym nosem i kwadratowym/zaokrąglonym ogonem są zwykle dobre dla początkujących. Są łatwe do stanięcia na nich i manewrowania.

- Dziecięce deski typu fish z zaokrąglonym nosem i zaokrąglonym ogonem są zwykle przeznaczone dla początkujących. Są łatwe do wiosłowania i kontrolowania.

Deski surfingowe o odpowiednim kształcie dla początkujących

Jeśli surfujesz już jakiś czas i stwierdzisz, że odczuwasz jakiś ból lub dyskomfort, powinieneś zwrócić uwagę na rodzaj deski, na której jeździsz.

- Jeśli doświadczasz bólu ramion, możesz chcieć spróbować deski o węższej szerokości.

- Jeśli często doświadczasz bólu kolan, możesz chcieć spróbować deski o większej szerokości.

- Jeśli doświadczasz bólu w kostkach, możesz chcieć spróbować miękkiej płetwy do stóp.

- Jeśli doświadczasz bólu w dolnej części pleców, możesz chcieć spróbować miękkiej lub okrągłej płetwy szynowej.

Deski surfingowe z rdzeniem piankowym dla początkujących

Deska z rdzeniem piankowym to rodzaj deski, która wykorzystuje specjalny rodzaj pianki do efektywnego rozłożenia ciężaru. Oznacza to, że nawet jeśli na desce znajduje się więcej niż jedna osoba, to nadal będzie ona lekka i łatwa w manewrowaniu. Z tego powodu deski te są zwykle przeznaczone dla początkujących.

Jak widać, istnieje wiele różnych rodzajów desek surfingowych dostępnych na rynku. Najlepszym sposobem na wybranie odpowiedniej deski surfingowej dla Ciebie jest najpierw zdecydować, co chcesz z nią zrobić. Po tym możesz wybrać typ deski, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Teraz, gdy wiesz, jakie rodzaje desek surfingowych są dostępne, to do Ciebie, aby wybrać odpowiedni dla Ciebie. Powodzenia i baw się dobrze z tym ekscytującym sportem wodnym!