Porady dotyczące wyboru odpowiedniej deski do kitesurfinguIstnieje wiele różnych opcji i stylów desek kitesurfingowych dostępnych. To może być dość przytłaczające, aby znaleźć odpowiedni dla Ciebie. Jest tak wiele cech i czynników do rozważenia, więc zebraliśmy nasze najlepsze wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniej deski kitesurfingowej. Idealna deska do kitesurfingu będzie miała kombinację szerokości, długości i objętości, która odpowiada Twojej wadze, wzrostowi i poziomowi umiejętności, a także osobistym preferencjom. W zależności od tego, jaki rodzaj jazdy chcesz uprawiać - fale, płaską wodę czy mniejsze przestrzenie - istnieją również różne rodzaje rockera, które przydają się przy wyborze deski. Oto kilka istotnych uwag, o których należy pamiętać przy wyborze odpowiedniej deski...

Jaki typ tablicy potrzebujesz?

Pierwszą rzeczą, o której należy pomyśleć, jest rodzaj deski, którą chcesz. Jeśli chcesz uprawiać wszechkierunkowy freestyle, będziesz chciał hybrydę twin-fin lub quad fin. Twin fin jest najlepszy dla lekkich dni wiatru, podczas gdy quad fin jest lepiej nadaje się do silniejszych wiatrów. Jeśli zamierzasz głównie jeździć na falach, będziesz chciał rybę lub deskę z jedną płetwą. Fish jest dobry dla początkujących i mniejszych fal, podczas gdy single fin jest lepiej dostosowany do większych fal. Jeśli planujesz robić wiele różnych rzeczy i nie chcesz ciągle zmieniać desek, może warto zainwestować w deskę cabrio. Takie deski zazwyczaj mają wyjmowane płetwy, które możesz przełączać w zależności od warunków.

Sprawdź rocker i szerokość

Nie zawsze można ocenić deskę na podstawie jej długości i objętości. Rocker, czyli zakrzywienie kształtu deski, może oznaczać różnicę między deską, która jest świetna na lekki wiatr lub na duże fale. Istnieje kilka różnych rodzajów rockera:

  • Regular - Jest to najczęściej spotykany typ rockera. Zakrzywienie na spodzie deski sięga mniej więcej do połowy jej wysokości. Jest on dobry na wszelkie warunki i zazwyczaj znajduje się na deskach dla cięższych riderów.
  • Hybrid - Jest to skrzyżowanie prostego i zwykłego rockera, z jeszcze bardziej wyraźnym wygięciem na spodzie deski. Ten rocker jest zazwyczaj spotykany w lżejszych deskach i jest świetny na słabsze wiatry.
  • Quad - Jest to ekstremalna forma rockera, która przydaje się tylko podczas jazdy na falach. Wygięcie na spodzie deski sięga aż do jej ogona, co sprawia, że deska jest bardzo responsywna na płaskiej wodzie, ale pozwala też na naprawdę szybką jazdę na falach.
  • Mini - Jest to przeciwieństwo quad rockera. Jest to świetne rozwiązanie na płaską wodę, ale nie tak świetne na fale.
  • Switch - Jest to hybryda pomiędzy mini a zwykłym rockerem. Jest to typ rockera, którego powinieneś szukać, jeśli chcesz mieć korzyści z obu typów rockera.

Jak dużej objętości potrzebujesz?

Objętość deski odnosi się do ilości wody, którą wypiera, gdy jest zanurzona. Objętość deski jest ważna przy wyborze deski, ponieważ wpływa na sposób jazdy i obsługi. Ogólnie rzecz biorąc, im mniejsza objętość deski, tym łatwiej jest ją kontrolować przy lekkich wiatrach. Jednak przy silnym wietrze, deska o małej objętości będzie bardzo niestabilna. I odwrotnie, deska o dużej objętości jest trudniejsza do kontrolowania przy lekkim wietrze, ale będzie bardziej stabilna przy silniejszych wiatrach. Ogólnie rzecz biorąc, chcesz mieć deskę, która jest nieco wyższa niż sugerowałaby to twoja waga. Jeśli jednak jesteś cięższym riderem, będziesz chciał wybrać deskę o mniejszej objętości, aby była bardziej stabilna. Jeśli jednak jesteś lżejszym zawodnikiem, możesz chcieć wybrać deskę o większej objętości, aby zapewnić jej większą stabilność.

Materiał i wytrzymałość

Wytrzymałość materiału rdzenia deski jest ważna dla trwałości, zwłaszcza jeśli jeździsz po skalistych lub płytkich wodach. Jeśli będziesz jeździł po skalistych lub płytkich wodach, możesz poszukać deski z rdzeniem wykonanym z bardziej wytrzymałego materiału, jak drewno lub karbon. Jeśli zamierzasz głównie jeździć w głębokiej wodzie, możesz wybrać deskę z rdzeniem wykonanym z pianki. Materiał pokładu deski jest również ważny, ponieważ wpływa na to, jak wygodna jest deska. Pokład będzie zwykle wykonany z włókna szklanego, włókna węglowego lub PU (rodzaj plastiku). Przy wyborze materiału pokładu, chcesz się upewnić, że jest trwały. Ostatnią rzeczą, którą chcesz jest być w wodzie z deską, która jest rozpada się.

Regulowane deski a stałe deski

Regulowane deski są świetne, ponieważ pozwalają na dostosowanie swojego setupu. Możesz zmieniać położenie płetw i szerokość deski w zależności od warunków. Jest to szczególnie przydatne dla osób jeżdżących na falach, ponieważ możesz przesuwać płetwy do środka i na zewnątrz, aby dostosować je do warunków. Wybierając deskę regulowaną musisz zwrócić uwagę na rodzaj systemu płetw, który jest w niej zastosowany. Większość regulowanych desek używa systemu FCS (fin control system), ale niektóre używają także nowego systemu MFC. Niektóre deski mają również wyjmowany system płetw, co jest świetne dla osób jeżdżących na falach, ponieważ można je wyjąć w razie potrzeby. Systemy płetw są ważne, ponieważ określają rodzaj płetw, których możesz używać z deską. Powinieneś o tym pamiętać przy wyborze deski i upewnić się, że masz płetwy, które będą pasowały do systemu płetw.

Wybór płetw

Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać przy wyborze płetwy. Po pierwsze, chcesz się upewnić, że płetwa będzie pasować do twojej deski. Większość desek, szczególnie nowych, jest zaprojektowana do płetw FCS, ale niektóre również do płetw MFC. Płetwy występują w kilku różnych stylach:

  • Single - Ta płetwa jest najlepsza dla płaskiej wody i mniejszych riderów. Jest to świetna płetwa uniwersalna.
  • Twins - Ta płetwa jest lepsza dla większych zawodników i na lekki wiatr. Nie jest tak dobra w dużych falach.
  • Triples - Są lepsze dla średnich i ciężkich riderów i na większe fale.
  • Fish - Ta płetwa jest najlepsza dla mniejszych, lżejszych riderów. Nie jest tak dobra dla większych riderów.