Jak dobrać latawiec? Czyli jak spędzać więcej czasu na wodzie.

Kitesurfer z latawcem na plaży, Jak dobrać latawiec? Czyli jak spędzać więcej czasu na wodzie.

 

Dobór latawca z pozoru wydaje się łatwym zadaniem. Odpowiednie skrzydło jest gwarancją dobrej zabawy i szybkiego progresu. Jednak, czy byłeś świadkiem sytuacji, w której po wejściu do wody czujesz dyskomfort związany z brakiem mocy? A może wręcz przeciwnie?  Jedna z Twoich sesji zamieniła się w walkę o życie? Jeśli tak? To możliwe, że zawiodło rozpoznanie jednego z poniższych czynników.

Siła wiatru

Podstawową kwestią, którą należy wziąć pod uwagę dobierając latawiec, jest siła wiatru. Planując pływanie warto skorzystać z dedykowanych dla kite i wind surferów serwisów pogodowych takich, jak ICM lub Windguru. Dadzą one ogólną informację na temat siły i kierunku wiatru, co pozwoli wstępnie określić odpowiednią wielkość kite’a. Pomocne są również lokalne stacje pomiarowe, które na bieżąco aktualizują warunki pogodowe.  Często posiadają również kamery, które pozwolą nam ocenić  sytuacje na spot’cie.  Planując pływanie należy wziąć pod uwagę również wiatry termiczne, które przyczyniają się do zwiększenia siły wiatru na konkretnym obszarze. Najlepszym rozwiązaniem w celu doboru właściwego rozmiaru latawca jest rozmowa z osobami na brzegu oraz obserwacja latawców, które są w powietrzu. Takie podejście umożliwi zdobycie informacji o zjawiskach niewidocznych na pierwszy rzut oka. Takich jak zmiana kierunku wiatru i szkwały na wodzie. Ponadto rozmowa przyczyni się do poznania i integracji z innymi kitesurferami 🙂

Waga osoby pływającej

Bardzo istotną kwestią jest waga osoby, która będzie w danych warunkach pływać . Inny rozmiar skrzydła dobierze filigranowa kobieta albo stu kilogramowy futbolista amerykański. Jeśli kupujemy latawce dla dwóch osób, niech będzie to zestaw co najmniej 2 latawców. Tak, aby każdy mógł skorzystać z wiatru. Dla drobnych osób świetnie zdają egzamin lekkie konstrukcje z trzema, jedną lub bez tuby poprzecznej umożliwiając pływanie przy skrajnych warunkach. Z kolei zawodnicy kategorii ciężkiej powinni postawić na modele solidne, odporne na rozginanie pod wpływem obciążeń, jednocześnie generujące dużo mocy, takie jak delty i latawce race.

 

Rozmiar i zakres wiatrowy latawca

Znając  siłę wiatru, możemy dokonać wyboru spośród naszego arsenału. Ważne, by mieć świadomość, że 12m2 jednego latawca nie odpowiada 12m2 innego. Często w ramach jednego producenta, poszczególne modele latawców o tej samej powierzchni będą się różnić zakresem wiatrowym. Poniższa grafika przedstawia zakres pracy dwóch latawców Airush dla 75 kilogramowego ridera. Pierwszy wykres low-windowego latawca Ultra w rozmiarze 12 metrów pokazuje, że latawiec będzie dobrze działał od 10 do 22 węzłów. Drugi wykres dla latawca Wave wskazuje, że sprzęt poradzi sobie w warunkach od 12 do 27 węzłów.

 

Ultra

 

Wykres zakresu wiatrowego latawca Airush Ultra

 

Wave

 

Wykres zakresu wiatrowego latawca Airush Wave

 

 

Różnice w zakresach wiatrowych wynikają z różnic konstrukcyjnych skrzydeł tj. ilości tub, kształtu i współczynnika ratio. Współczynnik ratio to stosunek długości konstrukcji do jego szerokości od tuby głównej do krawędzi spływu. Kolejną kwestią jest konstrukcja latawca. Lekka budowa latawca low-wind ma przewagę w słabych warunkach wiatrowych poprzez „odchudzenie” kita z tub poprzecznych, innych przeszyć i wzmocnień konstrukcji. Latawiec wave  jest bardziej odporny ze względu na mocniejszą konstrukcję, większą ilość tub poprzecznych i naszyć materiałów mających utrzymać latawiec w optymalnym kształcie. Zatem skrzydło wzmocnione lepiej poradzi sobie z silnym szkwałem niż inne lekkie konstrukcje, stabilnie oddając moc.

Umiejętności

Poziom zaawansowania, jaki reprezentujemy na wodzie ma duże znaczenie w doborze rozmiaru i modelu latawca. Osoby które właśnie ukończyły kurs kitesurfingu powinny wybrać latawiec freeridowy o konstrukcji delta. Te skrzydła charakteryzują się łatwością restaru z wody, dobrym zakresem wiatrowym oraz stabilnością w powietrzu. Osoby doświadczone w zależności od kierunku jaki obiorą zdecydują się na latawce race, wave bądź freestyle. Poprawa techniki pływania przyczynia się również do lepszego wykorzystania powierzchni latawca. Często osoba początkująca jest skazana na używanie latawców o większej powierzchni. Poprzez obciążanie latawca przesadnym odchylaniem się do tyłu oraz przepychaniem dużej ilości wody pod deską stojąc na tylnej nodze, co powoduje zwiększenie oporu. Na brak mocy może mieć wpływ, również brak umiejętności wygenerowania mocy z ruchu latawca. Zatem może warto przyjrzeć się swojej technice i jeśli zachodzi potrzeba skorygować powyższe błędy pod opieką instruktora co pozwoli optymalnie wykorzystać wielkość latawca i siłę wiatru.

Podsumowanie

Dobierając odpowiedni latawiec do warunków i umiejętności, można zwiększyć ilość godzin spędzonych na wodzie i zrobić szybki progres. Bardzo istotne jest zdefiniowanie swoich potrzeb i warunków w których chcesz pływać. Jeśli masz wątpliwości, jaki latawiec wybrać, wpadnij do szkoły KiteClub lub sklepu Hydrosfera chętnie pomożemy.